PÄIKESELOOJANGU PURJEREISID

Kuidas pöörata jahti läbi vastutuule suuna ehk pautimine

Manöövrit, kus jahi vöör viiakse kursi muutmiseks läbi vastutuule suuna nimetatakse pautimiseks. Pautimine on purjetamises üks põhimanöövreid, tegelikult ongi neid ainult kaks – teine on halss. Pautimist kasutatakse merel olles üldjuhul päris tihti, kui meeskonnal ei ole mingit kindlat kurssi kuhu suunas liikuda. Edukaks pautimiseks on vaja vähemalt kahte meeskonna liiget, kogenud meresõitjad saavad loomulikult ka üksi hakkama.

Enne pautimist on vaja meeskond ette valmistada. Roolimees peab valju häälega hõikama, et valmistutakse pautimiseks. Seda on vaja valju häälega hõigata just sellepärast, et pautimisel liigub jahi poom üle pardal olijate peade. Sellepärast on vajalik, et kõik pardal olijad oleks teadlikud, et hakatakse pautima ja jõuaksid õigeaegsele pead alla panna. Roolimees peab alati ära ootama ka vastuse oma küsimusele, et kas kõik on valmis ja alles siis jahti pöörama hakkama

Kui kõik on pautimiseks valmis pöörab roolimees aluse tuule suuna poole. Keegi meeskonna liikmetest vabastab fokasoodi (genua e eespurje soot). Meeskond ise liigub pealtuule poolele (sealt kust tuul puhub). Roolimees pöörab jahti seni kuni jaht on jõudnud uuele tihttuule kursile, meeskond tõmbab uuesti fokasoodi peale. Paut on tehtud.

pautimine ning hallsimine