Situatsioon, kus paadis olev inimene kukub mingitel põhjustel (suur lainetus, tuul, äkiline manööver, komistamine) üle paadi serva vette, nimetatakse “mees üle parda” olukorraks. Sellises olukorras toimetulekuks on väljatöötatud kindel käitumismall, mida rakendades peaks hädasolija jälle kuivale pinnale saama. Võimalus, et merel olles sellisesse olukorda satutakse on suur ja parem oleks, kui selleks valmis ollakse. Tähtis on rahu säilitamin, tööjaotus ja kiire tegutsemine. Kui satud sellisesse olukorda, siis tegutse järgnevalt:
- Keegi märkab alati õnnetust esimesena. Tema ülesandeks on hüüda valju häälega “mees üle parda”. Paadis olijad hakkavad ühiselt tegutsema, et hädasolija veest välja saada. Kapten jagab igaleühele oma ülesande.
- Vaatamata sellele, et üle parda kukkunul oli seljas päästevest, visatakse vette ka päästerõngas, koos viskeliiniga. Nii saab hädasolija alusele lähemale tõmmata, kui ta rõngast kinni saab. Keegi meeskonnast hoiab uppujal koguaeg silma peal. Eriti tähelepanelik peab olema pimedas või udus. Pimedas tuleks kindlasti vajutada GPSil olevat nuppu MOB- man overboard, kui see muidugi olemas on. See märgib vettekukkumise asukoha, et eksimise korral õnnetuspaika tagasi pöörduda.
- Jahiga liikudes tuleb “mees üle parda” situatsioonis jahti manööverdada hädasolija juurde nii, et ta jääks allatuult. Jahiga tuleb ettevaatlikult triivida päästetava juurde ja ta aluse keskosast pardale sikutada. Mootori olemasolul käivita mootor ja lase purjed alla ning juhi jaht uppuja juurde. On oluline, et päästetav aidatakse pardale just jahi keskosast, et sõukruvi talle ohtu ei valmistaks.
- Tormise ilmaga peaks päästmine toimuma pealttuult, et lainetus alust päästetavale peale ei tõstaks.
“Mees üle parda” situatsiooni saab harjutada suvel, rahuliku ilmaga. Olen ka ise seda rahulikus olukorras harjutanud. Kukkus see välja pigem koomilise olukorrana, kui ohtliku päästeoperatsioonina. Aga see ei tähenda, et meie meeskond sellega hakkama ei saaks, kui asi juhtub tõsisem olema. Lihtsate tegevutega on võimalik üle parda kukkumise ohtu märgatavalt vähendada.