PÄIKESELOOJANGU PURJEREISID

Kuidas jahil mootoriõli vahetada? Jahi hooldus 101

Jahi hooldus 101: Kuidas laeval mootoriõli vahetada?

ülipumpEnamasti on mootoriõli, käigukastiõli ja teiste bensiini- või diiselmootorite vedelike vahetamine lihtne – kui sul on selleks olemas vastav varustus. Järgi oma mootori käsiraamatus olevaid soovitusi selle kohta, kui tihti tuleks õli ja teisi vedelikke vahetada, näiteks iga 100 tunni tagant. Paljude purjekate puhul tuleb seda teha korra hooaja jooksul. Parim oleks seda teha hooaja lõpus, kui see valmistatakse talveks ette või enne selle mõneks ajaks seisma jätmist.

Paljude purjekate puhul on probleemiks see, et mootor asub nii madalal, et seda on võimatu alumise korgi lahti tegemise teel õlist tühjaks lasta nagu sa seda auto puhul teeksid. Selle asemel tuleb vana õli saada välja õlivarda augu kaudu.

Õnneks on selle tarbeks olemas odav varustus. Kasuta seda, et õlivahetus ise ära teha ja mootor talveks ette valmistada.

Vedeliku eemaldi on selleks õige tööriist

Leidub mitmeid erinevaid pumpasid, mille abil saab pikast torust mootoriõli välja imeda ning mis on piisavalt peenikesed, et need mahuksid õlivarda augu kaudu karterisse välja. Olemas on nii manuaalsed kui ka toiteallikaga pumbad.

Juhul kui raha pole probleemiks ning sa ei saa enam minutitki oodata, siis sobib odavatest vahenditest vana mootoriõli eemaldamiseks kõige paremini vaakumi tüüpi õlieemaldaja.

Saadavalolevad mudelid

Merevarustuse poodides on mitmeid erinevaid mudeleid, mis on kõik peaaegu ühesugused, kui vedelikumahuti suurus välja jätta.

Pumbakorpuse peal on kolvi tüüpi pumba käepide. Kui toru on ühendatud ning selle vaba ots on sisestatud vedeliku sisse, tuleb selleks enamasti pumba käepidet ainult 10-15 korda üles ja alla liigutada, et see tekitaks mahutis piisavalt suure vaakumi ning imeks õli või mõne muu vedeliku toru kaudu mahutisse.

Soovitused vedeliku eemaldajaga vana õli eemaldamiseks

Jahi hoolduses võib see protsess esimest korda proovides veidi heidutav tunduda, aga see on tegelikult imelihtne (ja palju-palju lihtsam kui teist tüüpi käsipumbad). Nagu eelnevalt mainitud, tuleb valida kõigest õige suurusega toru, sisestada see õlivarda auku, pumbata käepidemega ja oodata kuni õli välja voolab.

Mõned soovitused protsessi sujuvamaks läbiviimiseks:

  • Vaheta õli alati sooja mootoriga. Külm õli on paksem ning seda on raskem välja imeda ning seetõttu jääb mootorisse alles rohkem vana õli
  • Kui vana õli on väga määrdunud, paks või lögane, aitab Marvel Mystery Oil’i lisamine seda vedelamaks muuta ning muudab õlieemaldamise kergemaks ja teeb mootori puhtamaks. Aja kõigepealt mootor soojaks ning eemalda seejärel nii palju vana õli, kui sa plaanid lisada Mystery Oil’i. Vala seejärel Marvelit, pane mootor uuesti tööle ja lase sel mootoris korralikult ära seguneda.
  • Pane enne alustamist juba mõned kaltsud valmis – õli võib maha minna ka siis, kui sa hoolikas oled. Kui sa vahetad ka õlifiltri ära, siis võta selleks üks umbes 4-liitrine plastikkott, mille sisse sa õlifiltri püüda saad.
  • Pane uus õli valmis.
  • Sõltuvalt pumbamahuti suurusest võib sul vana õli jaoks minna vaja mõnda tühja plastikust kannu (kui mahutisse kõik ära ei mahu). Eemaldil on vaakumi eemaldamise ventiil, mis võimaldab sul õli imemise iga hetk peatada, et sa saaksid õli jäätmejaama viimiseks plastikkannu valada.
  • Ole kannatlik. Ka kuum õli voolab aeglaselt ning selle kõige välja imemiseks võib aega minna. Kui sulle tundub, et protsess hakkab aeglustuma, siis tekita vaakumit juurde. Kuuled põhjani jõudes korinat, kui õhk hakkab koos viimase õliga läbi toru kaasa liikuma. Lase pumbal töötada, kuni see õli välja imeb.

Puhastamine

Kui olla hoolikas, on õlipumbaga õli vahetamine efektiivne ja puhas protseduur. Seejärel tuleb vana õli mahutist eemaldada.

Järgmiseks probleemiks on pumba enda puhastamine. Ma ei jäta vana õli pumba sisse, kuni ma seda aasta pärast uuesti kasutada saaksin, vaid pumpan läbi toru mahutisse veidi lahustit (näiteks bensiini). Keeruta seda natuke ja vala välja ning pane see kuni järgmise aastani ära!

Kui sul endal paati pole, millega meresõitu nautida, siis saad seda teha purjetamine.com´iga! Vali meie esilehelt endale sobiv pakett ja tule merele!