Volvo Ocean Race (varem nimega Whitbread Round the World Race) on iga kolme aasta tagant peetav ülemaailmne purjetamise võistlus. See sai oma esialgse nime Briti Whitbread õlletehaselt, kes üritust toona sponsoreeris. Nüüd kannab see oma praeguse omaniku, Rootsi autotootja Volvo Cars ja Rootsi tootmisettevõtte Volvo Group nime. Hetkel hoiab kolme võiduga rekordit enda käes Holland. Hollandlane Conny van Rietschoten on ühtlasi ka ainus kapten, kes on selle võistluse kaks korda ära võitnud.
Kuigi marsruut muutub, et kaasata erinevaid sadamaid, algab võistlus enamasti oktoobris Euroopas ning viimastel kordadel on võistlusel olnud 9 või 10 etappi. 2008-09. võistlus algas 11. oktoobril 2008 Hispaanias Alicantes. 2008-2009. aastal oli marsruut võrreldes varasemate aastatega teistsugune, sest esmakordselt peatuti ka Indias ja Aasias. 2008-09. aasta marsruut kattis peaaegu 39 000 nmi (72 000 km), selle läbimiseks kulus üle 9 kuu ning ülemaailmse telepubliku kogusuuruseks oli 2 miljardit inimest.
Volvo Ocean Race 2011-12 kestis üheksa kuud. See algas 11. oktoobril Hispaanias Alicantes ning lõppes 2012. aasta juulis Iirimaal Galways. Meeskonnad pidid purjetama üle 39 000 nmi (72 000 km), läbides Kaplinna, Abu Dhabi, Sanya, Aucklandi ning pärast ümber Hoorni neeme sõitmist läbiti Itajai, Miami, Lisbon ja Lorient.
Iga purjemeeskond koosneb 9 professionaalsest meeskonnaliikmest, kes võistlevad päeval ja öösel ning seda mõne etapi puhul isegi üle 20 päeva. Kõigil neist on laeval erinev ülesanne ning lisaks purjetamisülesannete täitmisele on meeskonnas ka kaks meditsiinilise treeningu läbinud meremeest ja ka purjemeister, insener ja meediatehnik.
Pardale värsket toitu ei võeta, seega toitub meeskond külmutatud ja kuivatatud toiduainetest. Nad peavad taluma temperatuurikõikumisi -5 kraadist kuni +40 kraadini Celsiuse järgi ning neil on kaasas ainult ühed vahetusriided.
Ajalugu
- aastal nõustusid Inglismaa ettevõte Whitbread ja Briti Royal Naval Sailing Association sponsoreerima maailmale ringi peale tegevat regatti, millele anti nimeks ‘Whitbread Round the World Yacht Race’.
Volvo Ocean Race’i lipp USAs Baltimore’i sisesadamas
Esimesest võistlusest võttis osa 17 jahti ja 167 meeskonnaliiget. See algas 8. septembril 1973 Ühendkuningriigis Portsmouthis ning selle käigus läbiti 27 500 nmi (50 900 km). Ajaloolist starti vaadati umbes kolmest tuhandest pealtvaataja paadist. Esimese võistluse võitis mehhiklane Sauyla II nimelise jahiga. 2016. aastal tehakse sellest suurest seiklusest dokumentaalfilm nimega „The Weekend Sailor“.
Algupärane rada pidi järgima 19. sajandil kaupa vedanud raataglasega purjekate teekonda.
- aastal võttis Volvo Cars võistluse omandiõiguse endale ning uueks nimeks sai Volvo Ocean Race. Vahepeatuse sadamad lisati Saksamaale, Prantsusmaale ja Rootsisse, mis on kolm Volvo suurimat autoturgu Euroopas.
Võitjaid ei meelita rahaline auhind, sest juba võistlust ise peetakse piisavaks tasuks.
Paljud Volvo Ocean Race osalejad lähevad pärast võistlust professionaalsetesse meeskondadesse, nagu näiteks teatud Oracle Team USA liikmed.
Kõige hullemate ilmastikutingimustega tuleb enamasti seista silmitsi Lõuna-Jäämeres, kus lained on mõnikord üle 30 m ja tuul võib puhuda kuni 110 km/h.
2014-15. aasta võistluse pikkuseks määrati 39 379 meremiili, mis on ühtlasi ka pikim teekond võistluse ajaloos.
Salamäng
2008-09. aasta võistlusel võeti kasutusele „salamängu“ taktika, mis võimaldas meeskonnal oma positsiooni 12ks tunniks teiste võistlejate eest varjata. See pidi lisama võistlusele taktikalise dimensiooni, et mõni meeskond saaks teistest lahti rebida ilma, et kaasvõistlejad saaksid aru, mida nad teevad ning kus maal nad võistlusega on. Seda saab kasutada esimesel, teisel, viiendal, kuuendal ja seitsmendal etapil. Kui seda ühel etapil ei kasutata, siis ei saa seda järgneval etapil täiendavalt kasutada.
Jahid
Volvo Open 70 on Volvo Ocean 65 poolt välja vahetatud. Tegemist on Farr Yacht Design poolt loodud võistluspurjekaga, mis on valmistatud nelja Euroopa laevatehase poolt (Green Marine (ÜK), Decision (Šveits), Multiplast (Prantsusmaa) ja Persico (Itaalia)).