PÄIKESELOOJANGU PURJEREISID

Tänapäevased purjekad ja nende tüübid ja erinevused

Moderne ühemastiline paat

Moderne ühemastiline purjekas

Kõige populaarsemaks väikese ja keskmise suurusega purjelaeva tüübiks on ühemastiline paat. Purjestus koosneb mastist ja kahest purjest. Siit saate lugeda, millest purjekas koosneb. Grootpuri on pikk, kolmnurkse kujuga ja kinnitatud masti külge esiküljega ja poomi külge alusküljega. Ees asuvat purje nimetatakse eespurjeks ja kinnitatakse rulli külge vööri ja mastitopi vahel.

Kõiki eelnimetatud purjetüüpe nimetatakse Bermuuda purjestuseks ja vahel ka Marconi purjestuseks. Bermuuda purjed muutsid purjetamise võimalikuks läbi vastutuule kursi. Seetõttu on see purjestuse tüüp täna ka kõige laialdasemalt kastutuses.

Võistlussõidu ühemastilised purjekad

Ühemastiline võidusõidupurjekas

Veel üks hea näide ühemastilisest purjekast. Kuigi ta erineb suuresti oma väiksemast eelkäijast, on nende purjestus sarnane. Vahe on ainult suuruses. Pildi peal on purjekas  „Puma“ Volvo Ocean Race´il. Antud purjekas on üks kiiremaid ühekerega purjekaid maailmas. Nagu piltide pealt võib näha ulatub purjestus mastitoppi välja.

Osalise purjestusega ühemastiline purjekas

osalise purjestusega purjekas

See on pisike sportjaht ühe mastiga ja kahe purjega. Purjeks on endiselt Bermuuda puri aga grootpuri on lihtsalt märgatavalt suurem kui esimene. See lihtsustab purjeka juhtimist ja taganttuule kursil kiiret sõitu. Kuna eespuri ulatub ainult poole mastini nimetatakse seda osaliseks.

Cat Rig (ei leidnud eesti keelset vastet)

Cat rig

Kui ühemastiline purjekas on enamasti kahe purjega siis Cat Rig on ühe purjega ja nagu pildilt näha on mast viidud paadi vööri. Tänu sellele on võimalik kasutada väga pikka grootpurje. Sellisel paadil võib kasutada tavalist poomi või siis nagu pildil olevat poomi, mis on kinnitatud viltusesse asendisse masti kolmandiku külge ja ahtrisse. Sellist nimetatakse kalaluu poomiks.

Peamine võlu sellise purje kasutamisel on pautimise lihtsus, sest eespuri ei jää kuhugi kinni. Sellist purjestust kohtab siiski haruharva, kuna tal on vähem võimsust kui tavalisel Bermuudal.

Ketš

Ketš

Üsna populaarne keskmise suurusega purjeka tüüp. See on kahemastiline paat. Muidu nagu klassikaline ühemastiline purjekas  aga ahtrisse on paigaldatud väiksem mast lisaks mida nimetatakse besaanmastiks. Sellele kinnitatud besaanpuri käitub nagu sekundaarne grootpuri. Samasuurusega ühemastilisel paadil on samapalju purjepinna jõudu nagu ketšil.

Peamine eelis on sellisel purjekal jällegi purjestuse käsitlemine, kuna purjed on natuke väiksemad kui ühemastilisel paadil. Väiksemaid purjesid on lihtsam kokku pakkida, samuti on nad kergemad ja neid on lihtsam ülesse vinnata.

Kuna sellisel alusel on kolm erinevat purje, siis on võimalikud ka erinevad lisa  tullepüüdmise kombinatsioonid.

Kuna sellist tüüpi alus pakub mõnda lisakombinatsiooni ja omab ühte lisa masti, poomi ja purjestust, siis on sellised kruiserid tihti ka kallimad kui ühemastilised purjekad. Sellist tüüpi purjestust ei kasutada võistluspurjetamises.

Julla (inglise keeles yawl)

Julla Yawl

Väga sarnane ketšile. Erinevus on selles, et besaanmast on väiksem ja paigutatud rohkem ahtrisse ja tüürist tahapoole, kui ketsil on besaanmast paigaldatud tüürist ette poole. Kui nimetatud tehnilised erinevused välja jätta, siis purjestus on eelmisele tüübile identne. Kõik eelised ja puudused jäävad samaks.

Kuunar

Kuunar

Tüüpilisel kuunaril on kaks masti (harva ka kolm), aga mastid on paigutatud rohkem ette poole. Erinevalt kahest eelnevalt räägitud purjeka tüübist, on kuunaril esimene (fokkmast) lühem, kui mast kuhu kinnitub groot. Tihti on nad ka täpselt ühe pikkused.

Uuemad kuunarid võivad purjestused kasutada klassikalist kolmnurkse kujuga Bermuuda purje. Vanemad kuunarid aga kasutavad (nagu pildilt näha) kahvelpurjestust. Sellisele purjele on ülesse paigutatud peel (tugipuu), mida kutsutakse kahvliks. See võimaldab purjel rohkem tuult püüda ja teeb sellise purje suuremaks kui tavalise kolmnurkse kujuga purje.

Kuunarid on üldiselt vanemad klassikalised purjekad. Tihti on kuunarid kuulsa ajalooga. Kuunarid külastavad näituseid ülemaailma. Kuunarid ei osale võistlustel ega ole ka väga popid pühapäevapurjetajate seas.

Kahvel-purjestus on Bermuuda kõrval jõuetum. Samuti nõuvad kuunari purjed palju suuremat meeskonda, kuna purjed on raskemad juhtida.

Suured raapurjestusega purjekad

Suured raapurjestusega purjekad

Lõpetuseks on pildil näha tohutu suurt vanaaegset raapurjestusega pruejakt. Sellistega avastasid Kolumbus ja Magalhães planeet maad. Sellisel suurel paadil on enamasti kolm masti, suur hulk ruudukujulisi raapurjeid, mis on sätitud viite ritta ülevalt alla. Lisaks on alusel olemas mitu paari eespurjeid ja samuti besaanpurjed. Selline purjestuse tüüp on sajandeid püsinud muutumatuna.

Tänasel päeval ehitatakse selliseid aluseid haruharva, kuna sellise purjestusega on väga raske vastutuult sõita. Taganttuules on sellised purjekad äärmiselt efektiivsed, kuna purjepind on tohutu suur.

Kui soovid proovida, mis tunne on sõita modernse ühemastilise kruiiser tüüpi purjekaga, siis vaata meie esilehele ja leia endale sobiv pakett.