PÄIKESELOOJANGU PURJEREISID

Purjekate tüübid ja nende lühikirjeldus

Purjetamiseks kasutatakse mitmeid erinevaid purjekate tüüpe, mida saab eristada kolme põhiomaduse järgi:

  1. Kere tüüp (ühe kerega, katamaraan või trimaraan)
  1. Kiilu tüüp (uimkiil, tiibkiil, külgkiil, svert või sissetõmmatav svert)
  1. Masti ja purjede tüüp (luup, fractional rig sloop, ketš, kuunar, jaul, kaater, cat)

Vaatame erinevaid tüüpe veidi lähedamalt.

Tag 60 katamaraan
Tag 60 katamaraan lendab purjetamise ajal ühe kere peal.

Kere tüüp: Kere on purjeka peamine osa ning see valmistatakse enamasti klaaskiust, metallist või puidust. Kere tüüp kirjeldab kerede arvu.

  • Ühe kerega – üks kere
  • Katamaraan – kaks kere
  • Trimaraan – kolm kere

Ühe kerega purjekad on küll palju levinumad, kuid katamaraanidel ja trimaraanidel on mitmeid eeliseid, sealhulgas suuremad kiirused ja suurem stabiilsus. Ühe kerega laev toetub stabiilsuse jaoks ballastile. Katamaraanid ja trimaraanid saavad stabiilsuse mitme kere vahele jäävast vahemaast.

Trimaraan
Trimaraanid on ühe kerega purjekatest ja katamaraanidest stabiilsemad.

Kiilu tüüp

Kõikidel purjekatel on üks või mitu külgpinda, mida tuntakse kiilu nime all. Kiilu põhieesmärgiks on avaldada vastujõudu tuule poolt tekitatavale külgjõule ja tekitada kergitamise teel edasiliikumist. Teisejärguliseks eesmärgiks on ballasti tekitamine – mida rohkem ballasti, seda stabiilsem (ja raskem) laev on. Leidub erineva kujuga kiile ning neil kõigil on lisaks erinevale nimele ka omad eelised ja puudused.

Täispikk kiil 

Täispikk kiil
Täispikk kiil

Täispikka kiilu kasutatakse traditsioonilistel purjekatel ning see kasutab kere adekvaatseks kergitamiseks ja sellele ballasti tekitamiseks sügavuse asemel oma pikkust. Ahtriosasse kinnitatakse enamasti rool.

Uimkiil

Uimkiil
Uimkiil

Uimkiil on roolist eraldatud ning see on kere kogupikkusega võrreldes sügavam ja lühem.

Tiib- või pirnkiil

Tiib- või pirnkiil
Tiib- või pirnkiil

Kiilu põhja kahe tiiva või ühe pirnkiilu lisamine võimaldab ilma liiga suure lisaraskuse lisamiseta parandada püstuvusmomenti. Tiivad ulatuvad välja põhikiilu tipuosast. Kuigi tiibkiile kasutatakse enamasti suure jõudlusega purjekatel, kasutatakse neid ka kruiisilaevadel süvise vähendamiseks, et sellega saaks madalamas vees sõita. Pirnkiilu eesmärgiks on tuua ballast nii madalale kui võimalik, aidates sellega kasutada ära maksimaalset võimalikku tõstejõudu ilma kiilu sügavust suurendamata (mida kutsutakse süviseks).

Külgkiil

Külgkiil
Külgkiil

Külgkiiluga purjekad suudavad mõõna korral liivas ja mudas püsti seista. Need on suurte loodetega piirkondades väga levinud. Külgkiilud ei ole võrreldes keskkiiluga külgsuunas libisemise (triivi) vähendamise osas nii efektiivsed.

Svert või sissetõmmatav svert

Svert või sissetõmmatav svert
Svert või sissetõmmatav svert

Sverte ja sissetõmmatavaid sverte saab meeskonna poolt tõsta ja langetada. Kui see on üles tõstetud, siis vähendab see nii triivi kui ka märgpinda. Kui see on alla lastud, siis pakub see peaaegu samu eeliseid, mis kiilgi, kuigi väiksematel laevadel on need sageli ballastita. Svert kinnitatakse poldiga laeva külge ning see loob ka pöördepunkti tõstmiseks. Sissetõmmatava sverdi saab lükata laevas olevasse avausse. Neid kasutatakse sageli julladel, aga ka suure jõudlusega katamaraanidel ja trimaraanidel.