PÄIKESELOOJANGU PURJEREISID

Purjed ja nende ehitus

[su_spacer size=”30″]

Vaata purjede ehituse videot:

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=kqk2psNeMvs” width=”460″]

Foka (inglise keeles jib) – Kolmnurkne taagile kinnitatud puri (inglise keeles jib). Üldiselt on see kolmnurkse kujuga ja erinevalt Genoa purjest ei ulatu see üle mast ahtri poole.

Foka (taakseli) ja Genoa purje erinevus:

foka ja genoa erinevus

 

Grootpuri (inglise keeles mainsail) – kolmnurkse kujuga puri, mis on tänapäevaste purjekate üks põhipurjesid. Grootpuri ehk suurpuri on kinnitatud masti ja poomi külge ja ulatub mastitoppi välja.

Genoa puri ehk eespuri – kolmnurkse kujuga puri, peaaegu sama mis foka puri aga suurem ja ulatub mastist tahapoole. Tihti kasutatakse protsente, et näidata kui palju ulatub puri mastist ahtri poole. Näiteks 110% ja 105%. Seda purje kasutatakse väiksema tuulega purjetamiseks, kui foka purje.

Spinnaker – see puri on asümmeetriline ja väga suur. See spetsiaalne puri on kõige ideaalsem taganttuules purjetamiseks ja vastutuule kursil ei saa seda üldse kasutada. Spinnaker on tehtud väga kergest nailonilaadsest materjalist  ja seetõttu tekitab taganttuule korral jahi ette pauna. Enamasti on spinnaker erksat värvi ja seega väga hästi maalt merele näha. Tihti kasutatakse spinnakeriga koos spinnakeri poomi.

Purje topp – see on purje ülemine ots. Purje ülemine ots on kinnitatud purjevalli külge. Purjevall on vertikaalne köis või tross, millega tõmmatakse puri ülesse.

Halsinurk – Purje alumine nurk poomi poole. Seda nimetatakse halsinurgaks. Halsinurk on kinnitatud poomi külge.

Soodinurk – Purje alumine ahtri poolne nurk. See nurk on liikuv ja selle ots jookseb poomi seest horisontaalselt läbi.

Liigid (inglise keeles luff) – purje küljed. Vastavalt poomi, ahtri- ja vööriliigid.