Valmista oma purjekas talveks ette. Talve hooldus on paadi hoolduse üks kõige olulisemaid kohti.
Purjeka talveks ettevalmistamise hulka kuulub mootori talveks ette valmistamine, varustuse eemaldamine või kaitsmine, enne kinnikatmist pea- ja veesüsteemide ette valmistamine. Kui sa oma süsteeme korralikult talveks ette ei valmista, võivad miinuskraadid tõsiseid probleeme tekitada. Torud võivad lõhkeda kõige ootamatutes kohtades, sul tuleb teha kalleid parandustöid ning vesi võib kevadel purjekat vette lastes potentsiaalselt sisse tulla.
Osta endale mitte-toksilist keskkonnasõbralikku RV-tüüpi antifriisi. Vali selline, mis sobib sinu piirkonna kõige madalamate temperatuuridega. Tee nimekiri igast vett (värske või jäätmed) juhtivast veeliinist ja torust. Seejärel tegele iga süsteemiosaga eraldi.
1. Alusta veepaakidest.
Pumpa veepaakidest kogu vesi välja. Võib-olla tuleb sulgeda ühe paagi klapi, et teine paaks saaks täiesti tühjaks joosta, kui pump õhku sisse imema hakkab. Tee need nii kuivaks kui võimalik. Vala seejärel mõlemasse paaki antifriisi, valades sellest suurema osa peapaaki. Sulge nüüd teisesse paakidesse viiv klapp.
Kui sul on veeboiler, siis lase see täiesti tühjaks voolata ning sulge äravool nii, et antifriis järgmises sammus läbi paagi voolaks.
Kraanikausside puhul tuleb avada kingstonid, et antifriis välja voolata saaks.
Seejärel, üks väljalaskeava korraga, pumpa antifriis igast kuumavee väljalaskeavast välja, kuni kraanivesi omandab antifriisi värvuse. Võta ette kambüüsi valamu, tualetivalamu(d) ja dušiotsik. Lülita veepumba toide välja, et sa ei täidaks veeboilerit antifriisiga.
Ühenda veeboileri sisselaskeava lahti või blokeeri see (või ühenda omavahel paagi sisselaske- ja väljalasketorud) ning lase sel tühjaks joosta.
Lase antifriis nüüd kõikidest külmakraanidest välja, sealhulgas jälle ka dušiotsik. Kui sul on kambüüsis magevee jalapump või käsipump, siis pumpa ka seda. Võib-olla pead veepaaki veel antifriisi valama, et asendada vesi kõikides kraanideni viivates liinides.
Kui su WC kasutab magevett, siis pumpa potti vett, kuni see omandab antifriisi värvuse. (Kui su WC kasutab järve- või merevett, siis oota järgmise sammuni.)
Lõpuks tuleb sulgeda peapaagi klapp ja avada teisestesse paakidesse viiv klapp. Pumpa lähima kraanikausi juures läbi külmaveekraani, kuni vesi muudab värvi. Sa ei tohiks teistest väljalaskeavadest enam midagi välja pumbata, sest nendeni viivad veeliinid on endiselt antifriisi täis. Nüüd peaksid kõik magevett kandvad süsteemid olema talveks ette valmistatud.
2. WC-poti ja kogumispaagi ette valmistamine.
Loodetavasti oled sa paagi juba tühjaks pumbanud, sest seda on kaldal keeruline või suisa võimatu teha. Enne talveks ette valmistamist tuleks sõltuvalt paagist oma süsteem kõigepealt seebise valgendilahusega läbi loputada, et see oleks võimalikult puhas ja antiseptiline.
Alusta WC-ni viivate veetorude ettevalmistamisega. Kui WC kasutab järve- või merevett, siis ühenda sissevoolutoru kingstoni küljest lahti. Pane toru ots antifriisiga täidetud ämbrisse ja pumpa WC-d kuni sissetulev vesi muudab värvi. (Kui WC-l pole piisavalt imemisjõudu, siis tuleb sissevoolutoru ots kõrgemale tõsta või lisada piisavalt kõrge võrgupikendus, et antifriis kergemini potti voolata saaks.)
Ilmselt pumpab su WC vee USA nõuete kohaselt otse kogumispaaki, mitte üle parda. Umbes 5 liitri läbi sissevoolutoru kogumispaaki pumpamisest piisab, et see süsteemi osa talveks ettevalmistatud oleks.
Ära unusta kogumispaagi väljavoolu. Mõned paagid saab ainult tekitarvikute abil tühjaks pumbata ning sel juhul ei tohiks voolik sisaldada vett ning see ei vaja täiendavad talveks ette valmistamist, sest paagi väljavoolutoru liigub paagist üles dekile. (Kui see kogub madalasse ossa jäätmevett, siis vala dekil olevasse väljalaskeavasse veidi antifriisi.) Kui paagi saab üle parda tühjaks pumbata (olgu selleks käsitsi või toitega pump), siis tuleb ka see süsteemi osa ette valmistada. Pane pump tööle, kuni kogumispaagis olev antifriis välja pumbatakse.
3. Pilsipumba ette valmistamine.
Seda on lihtne unustada – kuni sul läheb toru või pump katki! Käsitsi ja elektrilistel pilsipumpadel on enamasti tagasivooluklapp, mis ei lase veel tagasi pilsi hulka voolata, mis tähendab, et nendes torudes leidub tõenäoliselt vett. Ime pilss nii kuivaks kui sa saad ning vala sinna veidi antifriisi ja lase igal pumbal töötada nii kaua, kuni üle parda pumbatav vesi muudab oma värvi.
4. Teiste äravoolutorude ette valmistamine.
Kerge on unustada teisi liine ja torusid, milles võib olla vett või vedelikke. Siin on teised kohad, kuhu antifriisi panna.
- Duši veekogumiskaevu pump. Kui sul on veekogumiskaevu pumbaga duši äravool, siis vala äravoolu antifriisi ja pumpa see üle parda.
- Jääkapp või külmkapp. Paljudel on äravoolutorud, mis lähevad kraanikausi äravoolutorusse või mujale. Sul võib olla raske saada aru, kas sellel äravooluliinil on kusagil horisontaalne osa, kuhu vesi koguneda võ Kui sa pole just täiesti kindel, siis vala ka ka selle äravoolu veidi antifriisi.
- Paljudel purjelaevadel lõpetab mistahes kohast sisenenud vesi lõpuks pilsis. Enamus juhtudel saab avada tühjenduskorgi, aga isegi, kui sa arvad, et pilss on täiesti tühi, võib vett endiselt aeglase äravooluga kohtadest juurde tulla (mööda masti, kui mast püsti on). Pilsis oleva vee jäätumine võib kahjustada pilsipumpa, torusid ja muud varustust. Vala pilsis antifriisi kõikidesse vett koguvatesse kohtadesse.
- Juhiruumi ja dekk. Oota, kuni sa oled valmis oma jahi talvekatte alla panema ning vala enne seda antifriisi ka nendesse äravooludesse. Et olla kindel, et sa oled kõikidest äravoolutorudest vee eemaldanud, lase kellelgi läbipaistva plastiktopsiga paadi alla minna ja sellesse kuni vee värvuse muutuseni äravoolust tulevat vett koguda.
- Vee magestajad on õrnad seadmed, mida tuleb vastavalt tootja juhistele hooldada ja talveks ette valmistada.
Paadi hooldus on sellega tehtud?
Viska oma jahile pilk peale ja veendu, et seal poleks ühtegi veeliini, mis on sul kahe silma vahele jäänud. Kui sul on kambüüsis soolvee käsi- või jalapump, siis eemalda selle sissevoolutoru ja pumpa läbi selle antifriisi (nagu WC sissevoolutoru puhulgi). Kui dekil on läbiloputuspump, siis tee sellega sama.
Paadi hooldus 101: kõik vesi, mis on mistahes hooaja hetkel jahti satud, tuleb asendada enne talve saabumist antifriisiga. Ära arva, et vesi mistahes liinist või torust tavalise gravitatsiooni teel välja voolab – alati on kohti (näiteks pumpade sisemus), kuhu vesi seisma jääb.
Tee seejärel nimekiri igast tehtud sammust, igast veeliinist ja seadmest, kust sa vee välja lasid ning nii on sul järgmisel aastal kergem ja sa ei unusta seda ühte väikest asja, mis su kevadise hooaja alguse ära rikkuda võib!
Kevadel tuleb kogu allesjäänud antifriis välja pumbata, veepaagid uuesti ära täita ja kõik süsteemid korralikult läbi loputada.
Talveks ette valmistumise ajal tuleks teha ära veel üks paadi hoolduse oluline osa ehk õlivahetus, mis on õige varustusega väga lihtne protseduur.
Purjetama saad meiega tulla, kui valid meie pakettide alt endael sobiva paketi. Vali pakett siit!
HOOLITSE OMA PAADI EEST HÄSTI! LASE OMA ALA ASJATUNDJATEL TEGUTSEDA: